איך להתחיל לחזור אל שמחת החיים

בוריס גרינשפון - מדריך הוליסטי להתפתחות אישית, מודעות עצמית, עזרה עצמית

* נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

יש אנשים שמתייחסים למצב רוח ירוד, עצב ואפילו לדיכאון מתוך מקום של חוסר אונים. המצבים הרגשיים האלה מתפרשים על ידינו כמצבים שאין לנו שליטה עליהם, וככל שאנחנו מבלים בהם יותר זמן נוצר רושם שהתחושות האלו הן חלק מאיתנו, ואולי אפילו מגדירות את מי שאנחנו, אך לא כך הוא הדבר.

כל רגש שלילי חוזר הוא תוצר לוואי של עבר וזה לא מובן מאליו בגלל שמי שמרגיש מדוכא, מרגיש את הרגש עכשיו ואולי לא חושב בכלל על העבר. אנשים מתעוררים בבוקר לתוך תחושת דיכאון, ריקנות ועצב עוד לפני שחשבו על משהו.

מה שאנחנו מרגישים היום זו תוצאה פיזיולוגית, שכלית ורגשית של חוויות עבר. כי אף אחד לא נולד מדוכא או עצוב. כולנו חיים מצב רגשי מסוים שהגענו עליו מנקודה מסוימת בזמן. מה שאומר שאפשר להגיע לנקודה אחרת בזמן ולהרגיש שונה.

אם קשה לנו לצאת מעצב, מצב רוח ירוד או דיכאון זה בגלל שאנחנו נותנים לאיך שאנחנו מרגישים להכתיב את הפעולות שלנו וזה לא קורה באשמתנו. החיים ממשיכים וכל אחד בוחר בכל רגע מה חשוב בשבילו במודע או לא במודע. לרוב אנחנו בוחרים לדלג על המצב הרגשי ולהמשיך עם חיינו – ללכת לעבודה, לראות טלוויזיה, להתבודד במחשבות. ע”י כך אנחנו מתעלמים מהרגשות שלנו כל פעם מחדש. 

הרבה פעמים ישנה מודעות לתחושת העצב או הדיכאון שמתנגנת ברקע, ועדיין לעתים רחוקות אנו בוחרים לשבת עם עצמנו להרגיש את התחושות ולתת הזדמנות לרגש להשתחרר.

כיום יותר מאי פעם קיים מגוון רחב של שיטות וטיפולים קונבנציונליים ואלטרנטיביים. חשוב להבין שיש סיבה למה יש כל כך הרבה שיטות טיפול והיא בגלל שלא כל שיטה מיועדת לעזור לכולם. מה שאומר שצריך להמשיך ולחפש מה יעזור לכם ולא להיתקע על שיטת טיפול מסוימת או מטפל מסוים.

מה שמשותף לכל שיטות הטיפול הקיימות והמטרה של כולם היא להחזיר אותנו בחזרה לעצמאות, כוח, ראייה אופטימית בעקבות הבנה חדשה של החיים ושל עצמנו בכל הרמות- הרגש, המחשבות והגוף. לא לכולם מתאימה אנליזה פסיכולוגית, כמו שלא לכולם מתאים טיפול אנרגטי. יש כאלה שלא יצטרכו בכלל עזרה חיצונית ויש אלו שכן. גם הדרך שאני בחרתי ללכת בה לא בהכרח תהיה הדרך שתתאים לכולם.

העבר הביא אותנו לאיפה שאנחנו היום ומה שאנחנו מרגישים. הוא בנה בנו את הרגלי האכילה, תבניות המחשבה ותגובה שיש לנו היום. אם אתם יודעים מה מפריע לכם לצאת מהמצב הרגשי שלכם ועדיין לא יצאתם סימן שאתם מחכים למשהו להשתנות בתוככם או מחוץ לכם. הסיבה ששום דבר לא משתנה היא בגלל שזה מאוד קל ונוח לנו להאשים נסיבות ואנשים אחרים במה שאנחנו מרגישים בלי לרצות להבין את הסיבות האמתיות לרגש שטמונות בתוכנו. 

אם הייתה דרך אחת לצאת מדיכאון כולם היו בוחרים בה

למחשבות ולרגשות שלנו אין גוף, אבל הגוף שלנו מגיב אליהן כל הזמן. ע”י שריר מתוח בבטן, צוואר תפוס, או כל חלק אחר מכווץ בגוף. רגיעה זמנית של הגוף תאפשר לנו לשחרר את הלחץ הגופני שקשור לרגש או המחשבה ולהתנתק לרגע מההזדהות שלנו איתם.

כמו שאמרתי לפני, אין דרך אחת מתאימה לכולם כשזה נוגע לעזרה עצמית, אבל כל הדרכים בסופו של דבר מובילות לאותו מקום וכולן מתחילות מניסיון למצוא רגיעה פיזית מהמצב הנוכחי. רגיעה קלה בתחושת הגוף הנוכחית יכולה לנתק את ההתמקדות שלנו מהמחשבות ומהרגשות המטרידים שגורמים לגוף להתכווץ. גם אם הרגיעה היא קלה בלבד היא עדיין יכולה ליצור פוטנציאל שיוביל לתחושת הקלה עמוקה יותר שתשנה את ההסתכלות הישנה שלנו על הדברים ותשחרר אותנו מקושי רגשי ומנטלי בסופו של דבר.

ישנן אינספור דרכים להגיע להקלה פיזית למשל – להתרכז בנשימה, לצאת לטבע, לעשות מדיטציה, לדמיין משהו שיכול להרגיע, לעלות זיכרון נעים ולשקוע בו, ללטף חיית מחמד, לראות סרטון מעורר מצב רוח ביוטיוב.

לדוגמה תרגיל אחד שאפשר לעשות זה לכווץ בכוונה את כל השרירים בגוף, להחזיק 2 שניות ולשחרר. ברגע שמשחררים להתרכז על איך מרגישה תחושת השחרור בכל הגוף ולנסות לזכור את התחושה. אח”כ בלי לכווץ את הגוף לשחזר את אותה תחושת ההקלה מזיכרון ולהרגיש הקלה נוספת שוב ושוב. ניתן לחזור על התרגיל כמה פעמים עד שמרגישים הקלה משמעותית.

תחושת הקלה בגוף היא ההוכחה לכך שיש לנו יכולת השפעה על איך שאנחנו מרגישים, גם אם זה לשנייה אחת, אנחנו אלה שבסופו של דבר ששוברים את הרצף הרגשי, המחשבתי והגופני בחוויה שלנו.

כולנו שונים ושוב מה שעובד בשביל מישהו אחד לא בהכרח יעבוד על מישהו אחר. מצב רוח ירוד, עצב חוזר או דיכאון זה זיכרון גופני של התגובות שלנו לחוויות, לרגשות והמחשבות. בסופו של דבר נצטרך להתייחס לכל היבט שמשפיע על איך שאנחנו מרגישים כדי שנוכל לזהותו יותר בקלות וללמד את הגוף להגיב אחרת ובכך להתחיל לצעוד בדרך שתוביל אותנו לחיות חיים מאושרים כי היא שם עבור כל אחד מאיתנו.

-בוריס

בוריס גרינשפון – מדריך הוליסטי להתפתחות אישית, מודעות עצמית, עזרה עצמית, מיינדפולנס, טיפול רגשי, חיבור פנימי. 

הדרכה וליווי במגוון נושאים כמו תקיעות בחיים, קשיים במערכות יחסים, בזוגיות, במשפחה, בעבודה, התמודדות עם רגשות, מחשבות טורדניות, קושי בקבלת החלטות, התמכרויות, פחדים, מתח ולחץ נפשי, חוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך.

הגיע הזמן להתעורר מתפיסת חיים מוגבלת, לגלות את העוצמה האישית, להשתחרר משפיטה ואשמה, לחיות באהבה, לגלות את הכוח לבחור ולשנות.

המטרה שלי היא לעורר, להדריך, ולחשוף אותך לכוח שטמון בך כבר עכשיו להתחיל ליצור את החיים שאת/ה רוצה.

 

צרו קשר לקביעת מפגש חינם

 

054-7608-788

 

או השאירו פרטים ואחזור אליכם

Text
Phone

אנו מכבדים את פרטיותך – מדיניות הפרטיות

Advertisements