איך לחזור לחיות את הרגע

חוסר שביעות רצון מהנסיבות, מהרגשות ומהמחשבות שלנו, גורמים לנו לשפוט את מה שקורה איתנו ומסביבנו. אנו שוקעים יותר ויותר ברגשות ומחשבות שליליות כשאנחנו מבקרים ושופטים את עצמנו או את האחרים.

שימו לב שכל רגע בחיים זוכה לתגובה והתייחסות שלכם על ידי קבלה או אי קבלה של אותו הרגע. אי יכולת לקבל את מה שיש עכשיו גורם לנו לא לרצות להיות חלק מהחוויה הנוכחית, לברוח ולא להרגיש את מה שאנחנו מרגישים. מה שבסופו של דבר מחזיר אותנו לחוות את אותם הרגשות כל פעם מחדש.

זה טבעי לרצות לברוח להרגשה יותר טובה, אף אחד לא אוהב מחשבות כואבות, אף אחד לא אוהב לסבול או להיזכר בכאב רגשי. אז במקרה הטוב נגיב בהתעלמות, ובמקרה הרע נסחף במחשבות ורגשות תוך כדי שאנו שופטים ומבקרים ונופלים עמוק יותר לתהום.

אם נרגיש לא ראויים, לא אהובים, חסרי יכולת, לא יפים ונגיב בהסכמה אוטומטית למחשבות ולרגשות אנו רק נחזק את האמונות שלנו בנושא. אם נבחר להגיב בהתעלמות לא נשנה שום דבר ונמצא את עצמנו שוב בזמן הקרוב חווים את אותם הרגשות ומגיבים להם באותן הדרכים.

הבעיה היא שאנחנו לא שמים לב בכלל שאנחנו מגיבים לחוויות שלנו ,מבחינתנו כל מה שקורה הוא אמת פנימית בלתי מעורערת. כאשר אין שום צל של ספק לפרשנויות של הנסיבות, למחשבות ולרגשות, אנו נגיב להכל בצורה אוטומטית ונרגיש חסרי שליטה על כל מה שקורה לנו. נזדהה עם הכל ולא נוכל לעזור לעצמנו.

הזדהות עם כאב רגשי, תחושת תקיעות או חוסר, גורמים לנו להאשים, לשפוט או לרצות לברוח מעצמנו. הזדהות מונעת מאיתנו להתבונן על התגובות שלנו כי כל המיקוד שלנו בזמן ההזדהות הוא על התגובות השיפוטיות.

על מנת להתחיל לצאת מהזדהות אנו צריכים להחדיר ספק לתודעה שלנו –

אולי אני לא תמיד רואה ומפרש את מה שקורה לי בצורה בונה.

אולי אני לא מסיק מסקנות חדשות כי אני תקוע בלחשוב בצורה ישנה.

אולי קשה לי להודות בפני עצמי שאני לא צודק וזה מונע ממני לראות את פני דברים כפי שהם באמת.

אולי אני שופט וקוטל את עצמי על הדפוסים החוזרים בלי לתת לעצמי סיכוי להבין את השורשים של הדפוסים הללו.

לפעמים זה קשה לנו לראות את עצמנו בנסיבות שגורמות לנו להרגיש חוסר אהבה וחוסר ערך. אנחנו בורחים ושופטים את הנסיבות הללו ואת עצמנו בגלל שאנחנו מפחדים מהמשמעות שאנחנו נותנים להן.

אם לא הצלחתי – אז אני כישלון.

אם היא עזבה אותי – אז אני לא מספיק טוב.

אם אני לא יודע איך להצליח – אז אני חסר תועלת.

אם אין לי כסף או מעמד – אז אני לא שווה כלום.

אם הוא לא אהב אותי – אך אחד לא יאהב אותי.

ברגע שנבחר לשים תווית על עצמנו בעקבות משהו שקרה לנו או נסכים עם אחרים שירצו לשים תווית עלינו, מאותו רגע ואילך לא נוכל לראות את עצמנו מעבר לאותה תווית וכאשר ניתקל בנסיבות דומות שהובילו לאותה תווית מיד נגיב למצב החדש עם רגש ישן .

לדוגמה – בעקבות ניסיון עבר אני שם לב שנכשלתי הרבה פעמים כשהתחלתי משהו חדש. אם אתחיל להאמין שאני רק נכשל, אז בעתיד אגיב רגשית לכל הזדמנות להתחיל משהו חדש בתחושת כישלון, מה שיכול להביא אותי לפחד מהתחלות חדשות ולא לרצות להתחיל שום דבר חדש.

כל רגע בחיים הוא רגע של תגובה. אם נעצור לשנייה ונבחר להתבונן, נוכל לראות את אופי התגובה שלנו לכל דבר בחיים – לרגש, למחשבות, לאנשים, לנסיבות. נתבונן ונראה האם יש בתגובה שלנו אהבה וסובלנות או שיש שם שפיטה וחוסר שביעות רצון.

לא משנה מה תמצאו, תבחרו לחבק את עצמכם מבפנים, כי לא מגיע לכם לסבול ואם אתם לא יכולים לחבק את עצמכם מהלב, הביאו כוונה לדעת איך זה מרגיש להיות שם בשביל עצמכם מהלב, היכנעו והודו בפני עצמכם שאין ביכולתכם כרגע יכולת לחבק את עצמכם. 

אם חיבקתם או הודתם בפני עצמכם שאתם לא יכולים לחבק, סימן שלא התעלמתם וקיבלתם את עצמכם כפי שאתם באותו הרגע. 

התעוררות לתגובות שלנו בכל רגע תאפשר לנו לראות כל פעם ביתר צלילות את מערכת היחסים שיצרנו עם עצמנו. כל פעם כאשר נזהה שיעבוד נפשי, חוסר התחשבות, התעללות רגשית, חוסר כבוד שלנו עם עצמנו, נפתח את הלב למה שזיהינו ואם לא נוכל, פשוט נודה לעצמנו על הגילוי והכוונה הטובה להיטיב עם עצמנו. ניכנע לאי יכולת להיפתח או להכיל ובדרך זו נקבל את עצמנו באותו הרגע.

באהבה,
בוריס

בוריס גרינשפון – מדריך הוליסטי להתפתחות אישית, מודעות עצמית, עזרה עצמית, מיינדפולנס, טיפול רגשי, חיבור פנימי. 

הדרכה וליווי במגוון נושאים כמו תקיעות בחיים, קשיים במערכות יחסים, בזוגיות, במשפחה, בעבודה, התמודדות עם רגשות, מחשבות טורדניות, קושי בקבלת החלטות, התמכרויות, פחדים, מתח ולחץ נפשי, חוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך.

הגיע הזמן להתעורר מתפיסת חיים מוגבלת, לגלות את העוצמה האישית, להשתחרר משפיטה ואשמה, לחיות באהבה, לגלות את הכוח לבחור ולשנות.

המטרה שלי היא לעורר, להדריך, ולחשוף אותך לכוח שטמון בך כבר עכשיו להתחיל ליצור את החיים שאת/ה רוצה.

 צרו קשר לקביעת מפגש חינם

 

054-7608-788

 

או השאירו פרטים ואחזור אליכם

Text
Phone

אנו מכבדים את פרטיותך – מדיניות הפרטיות

Advertisements