למה אנחנו סובלים

בוריס גרינשפון - מדריך הוליסטי להתפתחות אישית, מודעות עצמית, עזרה עצמית

* נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

מהו הגורם לסבל? האם זה השכר הנמוך? הבן או בת זוג? הלב השבור? ההתמכרות? הרצון לטייל ולהיות חופשיים בזמן שאנו משועבדים לעבודה? איך אפשר להיפטר מסבל?

סבל נובע ממחשבה על חוסר. זה לא ממש חשוב מה אנחנו חושבים שחסר לנו – כסף, כבוד, הערכה, זוגיות, סטטוס, הערצה, גוף רזה, פנים יפות. מה שחשוב להבין זה שאנו משוכנעים שמה שחסר לנו מהווה מכשול לאושר, לביטחון, לחופש ולאהבה שאנחנו לא מסוגלים להרגיש עכשיו.

כשתשומת הלב שלנו מופנית כלפי חוסר, אין באפשרותנו לראות את עצמנו באותו הרגע, כל מה שאנחנו רואים ומרגישים זה – את מה שאין. זהו מעגל סגור שבו המחשבה על חוסר גורמת לתגובה רגשית של חוסר והרגש שוב בתורו גורם לנו להתמקד במחשבות על חוסר.

וכך יוצא שאנו רודפים אחרי כל אותם הדברים שאין לנו, בתחושה כבדה של ריקנות. וגם כאשר אנחנו מצליחים להשיג את מה שחשבנו שיגרום לנו להרגיש איך שרצינו, אנחנו עדיין מרגישים שמה שהשגנו לא ממש מספק אותנו. ושוב נמצא את עצמנו רודפים אחרי הדבר החסר כדי למלא את החלל הריק בנפש.

הזוגיות שמצאנו כבר לא מספקת, ההעלאה שקיבלנו כבר לא מספיקה, הקידום שקיבלנו כבר לא כזה חשוב, מתיחת פנים שעשינו כבר לא מספיק טובה. זה נראה שאין משהו שיכול לשים סוף למרדף האינסופי. הנסיבות ודברים חיצונים אף פעם לא ממלאים את החסר.

אבל איך זה יכול להיות? אם אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים למה אנחנו אף פעם לא מסופקים? האם זה בטבע שלנו לרדוף אחרי האושר ואף פעם לא להשיגו. זה לא יכול להיות, הרי יש אנשים מאושרים בעולם. יש אנשים שעברו את מה שאני עובר עכשיו ויצאו מהמרדף הזה לתוך חיים מאושרים מלאי ביטחון, חופש ואהבה.

מה אפשר לעשות כדי להגיע לשם?

אם שמת לב שהחיים החלו להתנגן בלופ, זה הזמן להפסיק להגיב לחוסר ולהתחיל להתבונן על הסיבות שגורמות לנו לרדוף אחרי מילוי החסר. 

שחרור,חופש ואהבה באים בעקבות תבונות חדשות על החיים ועל עצמנו. כשאנחנו עסוקים בלרדוף אחרי המחשבות על חוסר אין לנו סיכוי להתעורר לתובנות האלו.

ההתעוררות באה בעקבות ההתבוננות. אבל אם כל הזמן נתעסק להגיב לחוסר לא נוכל להתבונן על המניעים האמתיים שדוחפים אותנו לרצות מה שאנחנו חושבים שיכול למלא את החלל הריק.

איך להתבונן?

התבוננות תלויה בהעדר התגובה הרגילה שלנו לרצון למלא משהו שחסר.

ערות היא התבוננות ערה לרגשות, ומחשבות שעולות כשאנחנו נמנעים מללכת אחר הדפוסים המוכרים לנו להשיג משהו שימלא את החסר.

כולנו נולדנו שלמים, ואהובים על ידי עצמנו אבל איפשהו לאורך הדרך למדנו להכיר את עצמנו מחדש דרך מחשבות ואמונות של אנשים אחרים – הורים, מורים, חברים, החברה מתוכה גדלנו. שכחנו מי אנחנו באמת, אבל החדשות הטובות הן שהאמת לא הלכה לשום מקום. היא מחכה לנו שנפתח אליה את הלב.

זה לא קל להתחיל להתבונן ולגלות את עצמך בפני עצמך. ככל שאנחנו יותר בוגרים יותר ככה התגובות שלנו לחוסר דרך דפוסים והרגלים קיימים, חזקים יותר. אם ניקח לדוגמה הרגל מזיק או התמכרות שיש לנו ונתבונן על עצמנו דקה אחת לפני שנכנע לפיתוי ולסיפוק, נוכל ללמוד ולהכיר את מערכת היחסים שיש לנו עם עצמנו הרבה יותר מקרוב. 

ההתבוננות על השיפוטיות שלנו כלפי עצמנו ואחרים תוביל אותנו לראות את השורשים של אותה שיפוטיות. ואז ניווכח לדעת שכל מה שאנחנו חושבים על עצמנו או אחרים היום הוא תוצאה של מה שלמדנו על עצמנו בעבר, דרך תגובות של אנשים אחרים על מה שאמרנו או עשינו פעם. הגילויים האלה יביאו אותנו להשליך הצידה את הרצונות המנטליים שייצרנו בעקבות למידה וכך נפסיק לרדוף אחרי מה שהיה נדמה לנו שחסר.

מה שמגדיר אותנו היום זה איך אנחנו רואים את עצמנו דרך שכנוע עצמי במחשבות. אנחנו מרגישים חוסר בגלל שלמדנו והשתכנענו שעל מנת להיות אהובים, בעלי ערך ומאושרים אנחנו צריכים משהו או מישהו שיגרום לנו להרגיש כך.

התרחקנו מהלב כי בחרנו לסמוך על המחשבות והרצונות שבאו בעקבות המחשבות על חוסר. הנוכחות שלנו במחשבות לא נותנת לנו לחיות את הרגע. אנחנו לא מסוגלים להעריך את מה שיש ברגע הנוכחי מהסיבה הפשוטה – כי אנחנו לא שם, אנחנו במחשבות. אנו מסוגלים להעריך דברים רק כשאנחנו מרגישים בחסרונם כי תרגלנו לזהות חוסר רוב חיינו.

אז אולי הגיע הזמן לשבור את הלופ ולבחור להיות ערים בכל רגע. להתבונן על הכובד הנפשי והריקנות הפנימיים, על הדפוסים המחשבתיים והתגובות החוזרות שלא מביאות אותנו לשום מקום. נתבונן וננשום, ללא שפיטה ואם נשפוט, שוב נתבונן ולא נשפוט על זה ששפטנו, ניתן לרגש להיות ונהיה עם הרגש. אם לא נברח מעצמנו נוכל לבחור להתעורר לחיים חדשים כי רק לנו יש את היכולת לחזור לעצמנו ולחיות את הרגע.

באהבה,
בוריס

בוריס גרינשפון – מדריך הוליסטי להתפתחות אישית, מודעות עצמית, עזרה עצמית, מיינדפולנס, טיפול רגשי, חיבור פנימי. 

הדרכה וליווי במגוון נושאים כמו תקיעות בחיים, קשיים במערכות יחסים, בזוגיות, במשפחה, בעבודה, התמודדות עם רגשות, מחשבות טורדניות, קושי בקבלת החלטות, התמכרויות, פחדים, מתח ולחץ נפשי, חוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך.

הגיע הזמן להתעורר מתפיסת חיים מוגבלת, לגלות את העוצמה האישית, להשתחרר משפיטה ואשמה, לחיות באהבה, לגלות את הכוח לבחור ולשנות.

המטרה שלי היא לעורר, להדריך, ולחשוף אותך לכוח שטמון בך כבר עכשיו להתחיל ליצור את החיים שאת/ה רוצה.

 

צרו קשר לקביעת מפגש חינם

 

054-7608-788

 

או השאירו פרטים ואחזור אליכם

Text
Phone

אנו מכבדים את פרטיותך – מדיניות הפרטיות

Advertisements